Корисні звички здорового харчування для дітей

У дитячому віці організм людини поступово адаптується до життєвих умов довкілля, травна система не є виключенням в цьому процесі. Сталий рівень продукції ферментів досягається до 12-річного віку. Саме харчування в цей період життя формує фундамент для здоров’я в майбутньому. Тому в питаннях харчування дитини батьки повинні проявити максимум уваги.

Організму, який розвивається, для підтримки процесів росту потрібна достатня кількість енергії. Отже, харчування дитини повинне відповідати її енергетичним запитам. Основним джерелом енергії для людини є вуглеводи. Велика кількість корисних вуглеводів міститься в крупах, овочах та фруктах. Не слід задовольняти потреби дитини лише легкозасвоюваними вуглеводами, а це макаронні та борошняні вироби, солодощі, соки та солодкі напої. Тому різноманітні каші, овочеві страви є для дітей основою щоденного харчування.

Важливо звертати увагу на достатню кількість тваринного білка в раціоні дитини (молочні продукти та м’ясо), оскільки тільки він є джерелом незамінних амінокислот, необхідних дитині для повноцінного росту та розвитку. Тому вегетаріанське харчування не рекомендується в дитячому віці. Слід віддавати перевагу стравам з невеликою кількістю тваринного жиру. Не варто додавати в раціон дитини наваристі м’ясні бульйони.

У харчуванні дитяти основний пріоритет необхідно приділяти природним продуктам, які створила для нас природа. Чим менший процес хімічної і фізичної обробки пройшли продукти харчування, тим більшу цінність вони мають. Особливо це стосується вітамінів. Для максимального збереження корисних властивостей продуктів намагайтеся піддавати їх мінімально можливій термічній обробці. Зазвичай продукти дитині варять на пару або запікають.

Слід пам’ятати про те, що здоровою дитина може стати, лише якщо вона з їжею отримує достатню кількість кальцію для формування кісткової тканини. Традиційними джерелами цього елементу є молочні продукти (молоко, сир), тому батьки неодмінно повинні включати їх у раціон своєї дитини.

В харчуванні дітей різного віку варто обмежувати вживання солодощів. Наявність солодких продуктів у раціоні може призводити до посиленого бродіння в травному тракті та спричинити розлади мікробіоти кишечнику. Надмірне бродіння може сприяти порушенню травлення, алергійним реакціям та порушенню всмоктування поживних речовин та мікроелементів. До трирічного віку бажано не вживати цукерки та шоколад.

І головне, пам’ятайте, що корисні звички в харчуванні дитини формуються тільки за вашим особистим прикладом. Нехай ваші дітки ростуть здорові та щасливі, а ми Вам в цьому допоможемо.

Кiлькiсть переглядiв: 291

Коментарi